Wkład kominowy – na co zwrócić uwagę?

Zastanawiasz się nad zakupem kominka? Myślisz o dodatkowym źródle ogrzewania? A może chodzi wyłącznie o funkcję estetyczną? Sprawdź na co zwrócić uwagę wybierając wkład kominkowy.

Wiele osób decyduje się na instalację kominka w swoim domu. Dla jednych ma on stanowić źródło ogrzewania, dla drugich – funkcję dekoracyjną pomieszczenia. Decydując się na takie urządzenie należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim ważny jest rodzaj wkładu kominkowego. W zależności od funkcji jaką ma pełnić kominek wkład będzie nieco inny. To jeden z najważniejszych elementów, dlatego warto odpowiednio przemyśleć tę decyzję.

Wkład kominkowy to bardzo ważny element, szczególnie jeśli zależy ci na ogrzewaniu pomieszczeń za pomocą kominka. Wybierając odpowiedni wkład kominkowy należy zwrócić uwagę na wiele różnych czynników, które będą decydować o jego odpowiednim funkcjonowaniu. Istnieją różne rodzaje wkładów w zależności od tego w jaki sposób mamy zamiar korzystać z kominka w naszym domu.

Rodzaje wkładów kominowych

Istnieją różne rodzaje wkładów kominkowych, jednak każde z nich powinny być trwałe oraz odporne na działanie wysokich temperatur oraz zanieczyszczeń. Każde z nich muszą być szczelne oraz bezpieczne podczas procesu spalania.

Wymienia się przede wszystkim dwa rodzaje wkładów kominowych: żaroodporne i kwasoodporne. Pierwsze z nich wykonane są ze stali żaroodpornej, która jest trwała na działanie wysokich temperatur podczas procesu spalania paliw stałych, czyli głównie drewna. Drugi rodzaj wkładów stosowany jest najczęściej do pieców opalanych gazem lub olejem opałowym. Stal, z którego wykonany jest wkład posiada właściwości odporne na działanie kwasów, które wytwarzają się podczas procesu spalania.

Istotny jest również kształt wkładów kominowych. Istnieją wkłady koliste oraz owalne. Tradycyjnie umieszczany jest wkład okrągły, jednak coraz częściej wybiera się również wkłady owalne, które pozwalają na większą przepustowość we wnętrzu komina o małym przekroju. Spaliny w ten sposób są lepiej odprowadzane na zewnątrz.

Na co zwrócić uwagę?

Decydując się na instalacje kominka należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Wkład kominkowy powinien posiadać szczelną komorę paleniskową. Ścianki muszą być dostosowane do mocy grzewczej danego urządzenia.

Należy zadbać również o ilość oraz rozmiar radiatorów, czyli elementy, które pozwalają zwiększyć powierzchnię grzewczą danego wkładu. Czym większa ilość oraz rozmiar radiatorów, tym więcej ciepła oddawane jest do otoczenia.

Nie należy zapominać o wszelkich regulatorach sterujących dopływem powietrza. Ważny jest szyber, który odpowiada za regulację ciągu kominka. Dzięki temu proces spalania jest bardziej efektywny. Aby poprawić jakość spalania należy zadbać również o szczelność całego układu, odpowiednią wentylację czy założyć specjalny system odprowadzania popiołu.

Bardzo ważne jest również bezpieczeństwo, dlatego podczas zakupu należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy wkład posiada oznaczenie CE – potwierdzenie o tym, że wkład spełnia wymagane warunki bezpieczeństwa podczas użytkowania.

Kominki i piece kaflowe znajdziesz w asortymencie sklepu internetowego Szalony Max – zobacz więcej!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *