Inwestycja w nieruchomości? To się opłaca!

Rynek nieruchomości w naszym kraju ma się doskonale, ludzie kupują znacznie więcej mieszkań niż jeszcze dekadę temu, w końcu każdy woli mieszkać na swoim. Jednak duży rozwój branża zawdzięcza nie tylko osobom poszukującym własnego lokum, ale też inwestorom, którzy chcą zarobić na dodatkowym M2. Czy jednak inwestowanie w zakup mieszkania jest opłacalną opcją?

Lokalizacja to podstawa

Inwestycja w nieruchomości nie zawsze będzie opłacalna, dotyczy to wyłącznie mieszkań znajdujących się w odpowiedniej lokalizacji, w której rynek najmu jest odpowiednio rozwinięty. Większość pieniędzy, jakie można zarobić na mieszkaniu pochodzi właśnie z wynajmu, dlatego najlepiej szukać lokalu znajdującego się w dużym mieście, takim jak Wrocław, Warszawa, Kraków czy Poznań. W tych miejscach każdego roku przybywa osób, które przeprowadzają się tam na studia czy do pracy. Przeważnie takie osoby, przynajmniej przez pierwsze kilka lat, mieszkają w lokalach wynajmowanych na wolnym rynku, dlatego kupno mieszkania w takiej lokalizacji może być bardzo opłacalne. Oczywiście inną cenę otrzymamy za wynajem lokalu położonego w prestiżowej dzielnicy, w samym centrum, a inną za mieszkanie ulokowane na osiedlu na prowincji.

Rynek wtórny czy pierwotny?

Jeżeli kupujemy mieszkanie przeznaczone na wynajem musimy zastanowić się, która opcja będzie dla nas bardziej opłacalna. Rynek pierwotny ma wiele zalet, które mogą być atrakcyjne, jedną z nich jest na pewno lokalizacja, w końcu lokale z nowej płyty czy starej kamienicy przeważnie znajdują się w centrum lub jego niedalekiej odległości. Poza tym kupując takie mieszkanie przeważnie nie musimy ponosić zbyt dużej inwestycji – często jest ono odświeżone i gotowe do zamieszkania. Z wad rynku wtórnego warto wymienić czynsz, który często jest stosunkowo wysoki, co podnosi koszta wynajmu. Poza tym tym kupno takiej nieruchomości jest dość kosztowne – musimy zapłacić podatek oraz prowizję dla agenta, co często stanowi 10% całej kwoty!

Rynek pierwotny chętniej jest wybierany przez osoby poszukujące mieszkania dla siebie, jednak czy będzie też dobrą opcją w przypadku lokalu pod wynajem? Koszt zakupu takiej nieruchomości jest teoretycznie niższy, opłacamy tylko taksę notarialną, bowiem lokal otrzymujemy prosto od dewelopera i nie musimy opłacać zań podatku. Poza tym czynsze w nowym budownictwie bardzo często są niskie, nie ma w nich funduszu remontowego a ogrzewanie przeważnie jest miejsce. Jednak mimo to na starcie musimy się liczyć z dużą inwestycją w postaci remontu, w końcu od dewelopera otrzymujemy tzw. gołe ściany. Na szczęście wielu z nich oferuje atrakcyjne ceny za lokal w stanie ukończonym, zaczynające się od 500 złotych za metr kwadratowy. Warto pamiętać także o lokalizacji, w końcu dla potencjalnych najemców mieszkania jest to jedna z bardziej istotnych kwestii. Oczywiście w centrach dużych miast nadal powstają nowe bloki, na przykład w postaci plomb, jednak ceny takich lokali są astronomicznie wysokie! Dlatego lepiej wybrać mieszkanie nieco oddalone od centrum, które jednak jest z nim doskonale skomunikowane, np. z pomocą linii tramwajowej.

Oferta Konsorcjum Finansowego obejmuje pożyczki pod zastaw nieruchomości – dowiedz się więcej o pożyczce dzięki informacjom na stronie konsorcjumfinansowe.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *