Od zakochania do miłości – gdzie przebiega ta magiczna granica?

Mówi się, że zakochanie to stan trochę niezależny od człowieka. Popularne są powiedzenia „zakochanie od pierwszego wejrzenia”, „spadło na nich zakochanie jak grom z jasnego nieba”. Tego typu określenia zakładają, że zauroczenie odbywa się jakby poza naszą kontrolą, po prostu pojawia się to coś i ludzie się w sobie zakochują.

Sceptycy albo ludzie o ściśle naukowym podejściu, podejmą się polemiki, że zakochanie to stan czysto chemiczny- burza hormonów, ot i nic więcej. Potem jednak następuje świadoma decyzja obojga ludzi, którzy pomimo trudności postanawiają być ze sobą w imię miłości i tworzyć związek. Relacje damsko-męskie to zawiłe i skomplikowane zagadnienie, które zajęło wielu badaczom sporo czasu, by chociaż częściowo rozwikłać ten temat.

Jak dbać o związek?

O ile na początku pewne czynności przychodzą bez problemu i trochę automatycznie, o tyle wraz z upływającymi latami trzeba w sobie wyrobić pewne nawyki, by tworzyć udany związek. Ważne by partnerzy stworzyli własne rytuały, które scalają ich relacje i pozwalają być im tylko dla siebie. Może to być wyjście do kina ustalone na pewne dni w miesiącu, teatru lub innego miejsca. Może to być wspólne pięć minut przed zaśnięciem żeby porozmawiać ze sobą o czymś innym niż praca i codzienne obowiązki. Może to być wspólna kąpiel, kolacja. Cokolwiek, co pozwala być ze sobą i skupić się na sobie nawzajem.

Zobacz, które teksty na podryw są skuteczne. Wejdź na http://www.uwodzenie.org/teksty-na-podryw-czy-moga-zadzialac/ – sprawdź!

 

Inną metodą jest wyrażanie swoich uczuć i budowanie poczucia adoracji i troski w codziennych sytuacjach. Może to być całus przed wyjściem do pracy (ale regularny, również swego rodzaju rytuał), sms w ciągu dnia z krótką treścią (np. tęsknię za Tobą, myślę o Tobie, co słychać?), pozostawienie na drzwiach lodówki kartki z miłym napisem. Ten sposób ma za zadanie z jednej strony zbudować kolejny miły rytuał, który można wybrać w zależności od gustu, potrzeb umiejętności lub mieszać takie zachowania, co powoduje w drugim partnerze miłe zaskoczenie i sprzyja budowaniu bliskiej więzi.

Komunikacja damsko-męska

W internecie mnóstwo jest memów obrazujących komunikację damsko-męską. Do popularnych należy dialog między mężczyzna a kobietą, w którym partner pyta:” jesteś na mnie zła, kochanie?”, partnerka odpowiada:”nie”, na co partner:”bardzo?”, kobieta kwituje:”bardzo”. Ta krótka wymiana zdań stanowi pewną karykaturę i stereotyp, ale może pojawiać się w codziennym życiu i powodować wiele konfliktów. Dlatego bardzo potrzebnym jest żeby jasno komunikować swój emocje i potrzeby, ponieważ druga strona relacji nie ma prawa się domyślać, co się dzieje. Powyższy schemat można w prosty sposób przeformułować na taki scenariusz.

Kobieta pytana o to, czy jest zdenerwowana na swojego partnera, odpowiada: „Jestem na Ciebie zła, ponieważ nie wyniosłeś śmieci, mimo że mi to obiecałeś”. Taki komunikat przekazuje emocje, nazywa fakty i nikogo nie oskarża ani nie ocenia. Tak wypowiedziane zdanie może być początkiem spokojnej dyskusji, która pozwoli osiągnąć jakiś kompromis i podnieść jakość relacji damsko-męskich w związku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *